• Zpět
  • Napište nám

    Rozdíl mezi SharePoint On-premise a Online

    Technologie

    Microsoft má ve své nabídce SharePoint ve dvou rozdílných typech nasazení:

    • On-premise
    • Online

    SharePoint On-premise

    Zkrátka jednoduše – instalace SharePointu On-premise znamená, že si musíte kompletní infrastrukturu (podkladové prostředky) pro běh zajistit kompletně sami, což byla až do konce roku 2011 jediná možnost, jak SharePoint provozovat.

    Pokud se pro nasazení Sharepointu On-premise rozhodnete, tak musíte zajistit níže zmíněné prostředky:

    • Hardware – zejména servery (většinou se jedná o několik výkonnějších serverů).
    • Licence – operační systém Windows Server společně s databázi SQL Server. Oba tyto produkty se totiž licencují jak pro Server, tak i pro každého uživatele či zařízení, který má k serveru přístup.
    • Lidské zdroje – neposledně potřebujete také administrátory, kteří všechny podpůrné systémy budou spravovat (včetně samotného SharePoint serveru).

    On-premise řešení je ovšem tou nákladnější variantou a navíc investici musíte každých 3-5 let opakovat, jelikož je nutný upgrade na vyšší verzi.

    SharePoint Online

    Mnohdy výhodnějším řešením je tak využití služby SharePoint v online prostředí (tzv. v cloudu), čím se zbavíte všech uvedených požadavků na variantu On-premise.

    • Hardware
    • Licence všech potřených produktů
    • Práce administrátorů

    Zásadní výhodou provedení Online je možnost začít SharePoint využívat už za pár minut, jelikož stačí objednat buď přímo licenci nebo stačí zvolit jeden z plánů Microsoft 365, které v sobě SharePoint zahrnují (a to jsou téměř všechny).

    Ač se může zdát, že SharePoint Online proto musí být jasnou a jednoznačnou volbou, tak není tomu tak! On-premise instalace totiž nabízí několik vymožeností, které SharePoint online zkrátka nenabízí.

    Nevýhody a omezení Online SharePointu

    Prvním nevýhodou je fakt, že všechny data máte uložena v Cloudu. Je sice velmi kvalitně zabezpečený, ale stále je to Cloud. Fyzicky totiž budou vaše data uložena v datacentru Microsoftu a nikdy nezískáte 100% jistotu, že se k nim nikdo jiný nedostane.

    S dalším problémem se začnete potýkat při běžné činnost jako je např. zálohování. Microsoft sice všechny servery pravidelně zálohuje a garantuje konzistenci dat v případě možného výpadku, ale bohužel nedokáže nabídnout obnovu databáze k určitému datu, kdy by např. bylo potřeba obnovit úmyslně smazané soubory.

    Třetí bolístkou Online prostředí je správa využívání prostředků – zatímco na vlastním serveru si můžete všemožné limity nastavit dle vlastních potřeb, v prostředí sdílené infrastruktury jste odkázání na pevně dané limity, které zajišťují bezproblémový chod všech služeb pro mnoho uživatelů. Takže věc je to pochopitelná, avšak někdy může být zbytečně limitující.

    Dalším omezení a bohužel určitě ne posledním problémem, na který můžete narazit, je omezení v oblasti vývoje a rozšíření. Jelikož SharePoint online z pochopitelných důvodů nikomu neumožní spouštět jakýkoli vlastní kód, který by mohl hypoteticky omezit další uživatele, což zavírá dveře širokým možnostem úprav funkcionalit SharePointu a budete odkázaní na dostupné možnosti Online prostředí.