• Zpět
 • Napište nám

  Realita práce na dálku

  Názory, zkušenosti

  Internet přináší lidstvu nespočet výhod. Jednou z nich je jednoznačně jeho schopnost zmenšovat svět – e-mail zdolá vzdálenost z Brna do Berlína snáze a rychleji než holub nebo třeba vy osobně na oslovi.

  Pozoruhodné je sledovat vztah mezi velikostí světa a velikostí vaší kanceláře. Všimli jste si někdy, že kdykoliv internet zmenší svět o centimetr čtvereční, vaše kancelář o zlomek této výměry naroste?

  A kde jsou zdi?

  Nejsou. Proč nejsou? Protože díky internetu už výkon vaší práce nemusí být nutně vázán na jednu konkrétní místnost, ba dokonce na pracovní stůl a židli. Tak pevně uchopte ten váš laptop a pojďte se podívat, jak taková práce na dálku vypadá!

  Práce na dálku znamená, že výkon vaší práce není vázán na prostory kanceláří vašeho zaměstnavatele. Prostředí kolem vás se promění v kancelář, jakmile zapnete svůj počítač a připojíte se k internetu. Vaše běžné pracovní činnosti zůstávají víceméně neměnné, vy je ale můžete vykonávat z obýváků, zahrady, kavárny či třeba ze Španělska.

  Máte-li dost odvahy, můžete se stát dokonce digitálním nomádem. To je člověk, který se živí prací na dálku a přitom neustále cestuje.

  A jako mávnutím kouzelného proutku v životě máte…

  Při jakékoliv práci na dálku (tedy nejen při digitálním nomádství).

  • … váš vlastní time management, který může ohromně zlepšit váš work-life balanc.
  • … vyšší pracovní produktivitu, protože už to neděláte proto, že právě teď a tady musíte, ale proto, že právě teď a tady chcete.
  • nulový stres z pozdního příchodu do práce, jelikož mezi postelí a laptopem nevznikají dopravní zácpy jako na rušné ranní silnici.
  • nižší náklady na přepravu, nebudete už potřebovat tolik benzínu, když nebudete tolik cestovat mezi domovem a kanceláří.
  • … nevídanou flexibilitu, neboť můžete v té Praze zítra být, když výkon vaší práce není nekompromisně vázán na brněnskou kancelář.
  • kávu, čaj a hlasitou muziku v pozadí (nebo úplné ticho).

  Ale dejte si pozor na…

  Zní to krásně, viďte? Člověk by skoro až mohl říct, že teda není lepšího způsobu práce než práce na dálku. I něco, co zní takto idylicky, však přináší jistá negativa či nástrahy.

  • S časovou i místní volností se pojí vysoká míra požadované zodpovědnosti. Nyní už to přece jen stojí zejména na vás. Bez disciplíny to skutečně nepůjde, často budete rozptylování různými podněty, od kterých se budete muset sami oprostit.
  • Možná se budete někdy cítit vynecháni nebo opomíjeni. Budování pracovních vztahů je na dálku prostě náročnější a je přirozené, že kolegové, kteří spolu tráví každý den čas v kanceláři, si budou navzájem blíže.
  • Čekají vás i zcela pragmatické starosti, mezi které patří třeba potíže s internetem. Připojení vám může vypadnout během důležitého meetingu nebo se vám může neuložit rozdělaná práce. 

  Jste na práci na dálku připraveni?

  Pozitiva, negativa… Jak to tedy ve skutečnosti s tou prací na dálku je? Jde o skvělý nástroj moderní doby, který zlepší pracovní život, nebo je to spíše danajský dar, pozlátko, které působí skvěle, ale ve skutečnosti vás potrápí?

  Jaký člověk musí být, aby pro něj byla práce na dálku skutečně vhodná?

  • Musí pro něj být příjemné pracovat sám. A to nejen tak, že to snese, ale tak, že se o samotě cítí opravdu pohodlně. 
  • Zároveň však musí oplývat výtečnými komunikačními dovednostmi, protože bude muset znít stejně jasně a hlasitě jako kolegové, kteří jsou v kanceláři fyzicky přítomní, přestože sám bude třeba na druhé straně kontinentu.
  • Dále je třeba, aby takový člověk zvládal sám práci s technologiemi, nebál se jich a byl schopen sám vyřešit různé minoritní problémy, které ho mohou dělit od výkonu práce.
  • Musí vlastnit vysokou míru interní motivace a schopnost si doopravdy udržet zdravý work-life balanc.

  Tak co myslíte? Jste vhodný adept na práci na dálku, nebo by vám rutina a prostředí kanceláří chybělo?